Vannak olyan élethelyzetek, amikor hiába minden igyekezet, plusz munka vállalása, baráti kölcsönök, az értékeink eladása, olyan hatalmas összeggel tartozunk, amit képtelenség visszafizetni még akkor is, ha a bank hajlandó lenne a kompromisszumokra. Ilyenkor szokták azt tanácsolni, hogy az adós “engedje el” a hitelét, és hagyja, hogy a bank vigyen, amit tud…

Mindez nem hangzik túl jól, de ez sajnos nap, mint nap megtörténik a bedőlt hitelekkel. Még mindig jobb tartozás nélkül tiszta lappal új életet kezdeni, mint egy teljes életen át kapaszkodni valamibe, ami a végén úgyis elúszik, csak akkorra már sem energiánk, sem kedvünk nem marad.

A végrehajtás után nincs visszaút

Attól, hogy a hiteled sorsa a végrehajtóhoz kerül, azaz a bankod a hitelt felmondta a késedelmi kamat és a kamat tovább nő. Ilyenkor már minden hiába, felkerülsz arra a bizonyos  negatív KHR listára, aktív státuszba, azaz a bedőlt hiteled végtörlesztéséhez a legtöbb pénzintézettől  nem kaphatsz újabb hitelt sem. Léteznek azonban olyan hitel-lehetőségek, szabad felhasználású, vagy adósságrendező hitelek, amelyek még utolsó szalmaszálként kapaszkodót jelenthetnek – ezekről bővebben ITT olvashatsz.

Az önálló bírósági végrehajtó pedig könyörtelenül megkezdi a munkáját:

  • a fokozatosság és az arányosság elveit betartva felkutatja és lefoglalja a fellelhető vagyonodat, ingóságokat foglal le
  • inkasszó alá vonja a bankszámládon szereplő összegeket, átutalást kezdeményezhet róla
  • letiltást rendel el a munkabéredre a nyugdíjadra
  • értékesítheti a gépjárműveidet és egyéb ingóságaidat
  • felkeresi a kezest, az adóstársat és az általuk befizetett összeggel csökkenti a hiteled összegét
  • ha nincs a tartozás fedezetéül annyi ingóság, amelyeknek az elárverezéséből befolyt összeg fedezné a hitelt és a végrehajtás díját, akkor kezdeményezi a fedezetként szereplő ingatlan árverését

Persze ezzel még nem biztos, hogy vége – ha marad fenn adósság, akkor a bírósági végrehajtó folytatja az eljárást. Ráadásul a végrehajtás összes költsége is téged fog terhelni, ami szintén nem kis összeg. Még felsorolni is nehéz mi mindent kell neked fizetned: a felszólítások díját, a végrahajtó munkadíját, készkiadását, költségáltalányát.  A hitel felmondáshoz kapcsolódó közjegyzői okirat díját, az ügyvédi munkadíjat, a költségátalányt,a fizetési meghagyás illetékét.

Szomorú és fájdalmas út ez, amire semmiképpen nem tanácsos rátérni, ezért ha csak egy mód van rá meg kell egyezni a bankkal, vagy ami a legjobb – nem szabad irreális összegű hiteleket felvenni.